Hopp til innhold
Logg inn på den
Digitale Møteplassen
16-9 Headerbilde
Nyheter20. mars 2024 · 3 min lesetid

Sammen for folkehelsa 2.0!

Knyttelaget og Bedriftsidretten tar sats igjen

KnytteKnytte bedriftsnettverk

Partene har samarbeidet om Trondheim Maraton siden 2022, og i fjor gikk Bedriftsidretten inn som offisielt Knyttemedlem. Ambisjonene med nettverksdeltakelsen er store for tiden fremover. Det samme er Knyttes ambisjoner for laget til årets Trondheim Maraton.

- Det blir så bra! Kan vi bikke 100 lagkompiser i år? 

Bjørn Kottum, Knytte
Knyttelaget 2022
Knyttelaget 2023

Bedriftsidretten har som mål å få så mange som mulig i fysisk aktivitet, uavhengig av utgangspunkt. Som Norges største leverandør av folkehelse og sosial bærekraft for voksne er Bedriftsidretten relevante for et arbeidsliv i endring. De tilbyr en rekke ulike aktiviteter, i form av både individuell aktivitet og lagsaktivitet.

Les også: Knytte og Bedriftsidretten formaliserer samarbeidet

Aktivitet knytter folk sammen

Brynjar Aune er ny ressurs i Bedriftsidretten. Med bakgrunn fra Ranheim toppfotball og 8 år som prosjektleder for Skandia Cup skal han nå bruke sin erfaring og store engasjement i jobben med planlegging og gjennomføring av Bedriftsidrettens fotballaktiviteter, samt markedsarbeid i forbindelse med arrangement som f.eks. Trondheim Maraton og Idrettsfestivalen.

- Vi skal tilby muligheter for alle ansatte i en bedrift til å finne spennende aktiviteter som passer hver enkelt, eller som gruppe, sier Brynjar.

Med deltakelsen i Knytte Bedriftsnettverk ønsker Bedriftsidretten først og fremst å komme i god dialog med bedrifter, og fortelle om mangfoldet i aktiviteten de tilbyr.

- Vi ser det er en fin miks av bedrifter i Knytte, fortsetter Aune. Og Bedriftsidretten liker tilnærmingen på treffpunktene nettverket har, og hvordan man ønsker å knytte bedrifter sammen. Vi ønsker å delta enda mer aktivt fremover, og håper å finne engasjerte bedrifter som ønsker å bli bedre kjent med oss. Samtidig som vi skal være nysgjerrig og lytte til andre bedrifter, og hva de har å tilby.

Knyttes Emil Hauge og Bjørn Kottum flankerer Brynjar med Knyttelagets løpeskjorter fra 2022 og 2023

Tilnærmingen til Bedriftsidretten passer som hånd i hanske med Knyttes forretningsidé; relasjonsbygging gjennom fysisk aktivitet.

- Begge parter er opptatt av fysisk aktivitet, med litt forskjellig vektet målsetning, forklarer Bjørn Kottum, daglig leder i Knytte.

Litt er mye

Morsom fysisk aktivitet og deling av opplevelser er møtearenaen i Knytte, og relasjonsbyggingen som oppstår i aktivitetene selve fundamentet for nettverket.

Der relasjonsbyggingen er viktigst i Knytte, er det fysiske og mentale utbyttet av selve aktiviteten hovedmålet for Bedriftsidretten. 

Begge parter er sær opptatt av én ting; lavterskel. Fysisk aktivitet må tilrettelegges og fremstilles som lystbetont, uformelt og ufarlig.

Ingen må løpe maraton for helsemessig utbytte. Litt er mye, og du kan oppnå utrolige ting med «smilepuls»! 

Utviklingen i samfunnet er kjent. Stadig flere blir stillesittende i arbeidslivet og flere får helserelaterte utfordringer, med konsekvenser som bl.a. høyt sykefravær og dårligere mental helse. Bedriftsidretten og Knytte er enige hva som er løsningen.

- Du kan ikke tvinge folk ut i aktivitet, understreker Kottum. Særs få finner motivasjon i skremselspropaganda. Gi heller folk genuin lyst til å røre seg!  I det ligger fasilitering; gjøre det tilgjengelig, enkelt og uformelt. Og det ligger i leken. Vi voksne er ikke mer voksne enn at vi fortsatt liker å ha det moro, og det går så absolutt an å gjøre fysisk aktivitet moro.

Knyttelaget i 100?

Akkurat dette er fokuset i opplegget rundt Knyttelaget. Fra å telle nærmere 40 deltakere det første året, stilte laget til start med over 70 sprekinger i fjor. Nå er ambisjonene altså oppjustert foran årets arrangement. 

Bjørn poserer med Knyttelagets første løpeskjorte
Ryggen prydes av medlemslogoer

Knyttelaget består av Knyttes ansatte og bedriftsnettverkets medlemmer. Medlemmene kan rekruttere internt i egen bedrift og melde på egne ansatte/kolleger. Det endelige målet er å fullføre distansen på 10 km, gående eller løpende. Men reisen dit er minst like viktig, både helsemessig og sosialt sett. 

Les også: Knyttelaget rir igjen

På veien får deltakerne nemlig med seg tre varierte lavterskel treningsøkter og veiledning med proffe instruktører, årets Knyttelaget-løpeskjorte, eksklusive tilbud på løpeutstyr, mulighet til å vitenskapelig teste formen og fremgangen, deltakelse på selve løpet lørdag 7.september - etterfulgt av egen Knyttelaget-bankett.

I løpet av perioden april til september skal deltakerne lære, trene, skravle, le og ikke minst; bli enda bedre kjent med sine lagkamerater på veien mot målet. 

- Og de skal selvfølgelig ha smilepuls hele veien, legger Kottum til.

Flere nyheter

Dette er nye Knytte

Dette er nye Knytte

Lanseres i ny drakt - med justert innhold og strategi.

16-9 Headerbilde

Bli med på årets viktigste døgn

Knytte deltar igjen på Stafett for Livet

Kontakt oss i dag!

Vil du høre mer om nettverket? Fyll ut skjemaet under. Eller ta direkte kontakt med en av oss ansatte.